Cechy dobrej szlifierki do parkietu
Przywrócenie dawnego blasku drewnianej podłodze wymaga posiadania odpowiednich maszyn, które pomogą w skutecznym cyklinowaniu. Jednym z najpowszechniej wykorzystywanych urządzeń jest szlifierka krawędziowa. Pozwala ona na dotarcie do najtrudniejszych zakamarków jak miejsca pod kaloryferem. W artykule omawiamy poszczególne rodzaje szlifierek oraz cechy, które je wyróżniają w procesie cyklinowania.
Szlifierki krawędziowe
Profesjonalnym urządzeniem do cyklinowania jest szlifierka krawędziowa. Przedstawiciel firmy Profi Parkiet powiedział, że dobra szlifierka krawędziowa sprawia, że praca jest przyjemnością. Jeżeli doposażymy ją w odkurzacz przemysłowy, to jesteśmy w stanie zniwelować do minimum powstawanie pyłu, dzięki czemu praca jest szybsza i przyjemniejsza.
Oczywiście zakup takiego urządzania celem jednorazowego użycia przy renowacji podłogi mija się z celem, dlatego warto rozważyć możliwość wynajęcia szlifierki krawędziowej. Opłata dobowa nie jest zbyt wygórowana, a my wykonamy całą pracę. Warto sprawdzić, czy wypożyczany sprzęt:
- posiada możliwość podłączenia worka na pył lub odkurzacza,
- pozwala na regulację głębokości szlifowania i redukcji siły nacisku,
- ma odpowiednią ilość wymiennych podczas szlifowania krążków szlifujących,
- jest przystosowany do wielogodzinnej pracy.
Dobra szlifierka krawędziowa powinna wykonywać całą pracę, bazując na sile docisku tak, aby praca operatora ograniczała się jedynie do przemieszczania po całej powierzchni podłogi.
Szlifierki ręczne
Z uwagi na fakt, że samo cyklinowanie nie jest procesem skomplikowanym, ale w praktyce może okazać się bardzo pracochłonnym, warto rozważyć różne rozwiązania. Nie chcąc inwestować w profesjonalny sprzęt, wielu domorosłych majsterkowiczów zastanawia się, czy w procesie cyklinowania może wykorzystać posiadane elektronarzędzia. Jeżeli mamy dostatecznie dużo samozaparcia, to możemy się podjąć tego zadania, pamiętając, że:
- ręczne szlifierki taśmowe będą najskuteczniejsze, ponieważ najszybciej pozwolą nam zerwać warstwę zabezpieczającą oraz dotrzeć do struktury drewna, ale są też najbardziej wymagające w użytkowaniu, gdyż osoba niewprawiona może łatwo doprowadzić do nierównomiernego zeszlifowania i niezachowania struktury powierzchni,
- szlifierki mimośrodowe idealnie sprawdzą się podczas szlifowania dużych i płaskich powierzchni. Nie są tak szybkie jak szlifierki taśmowe, ale w dalszej fazie procesu mogą zostać wykorzystane do polerki,
- szlifierki oscylacyjne są najmniej efektywne, ale pozwalają na dotarcie do zakamarków jak kąty, rogi, etc.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana