Czym się różnią wykładziny homogeniczne od heterogenicznych?

Wykładziny PCV dzieli się na homogeniczne (jednowarstwowe, jednolite) oraz heterogeniczne (wielowarstwowe). Współcześnie takie rozwiązania stosuje się przede wszystkim w obiektach użyteczności publicznej, np. szkołach, urzędach, ale i zakładach przemysłowych. Żeby wykonać podobną podłogę, należy jednak najpierw zdecydować się na dokładny rodzaj pokrycia.
Montaż wykładziny PCV może mieć miejsce zarówno w środku, jak i poza budynkiem, m.in. na tarasie. Powierzchnia charakteryzuje się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz ścieranie, jakie nierzadko występuje w placówkach z wysokim natężeniem ruchu. Konserwacja podłogi ułatwia utrzymanie jej w czystości, a ponadto zwiększa wytrzymałość na zarysowania i wpływ intensywnej eksploatacji. Szczegółowe właściwości wykładziny zależą od konkretnego rodzaju materiału, dlatego warto dowiedzieć się, czym różnią się wspomniane opcje wyboru.
Wykładziny heterogeniczne vs homogeniczne – czym się różnią?
Jak sama nazwa wskazuje, podstawowa różnica pomiędzy oboma rozwiązaniami mieści się w ich strukturze. Wykładziny heterogeniczne składają się z kilku warstw, z kolei homogeniczne – tylko jednej. W pierwszym przypadku materiał zazwyczaj dzieli się na trzy części: z wierzchu znajduje się powłoka ścieralna, później wzór dekoracyjny oraz warstwa przemysłowa. Druga z wymienionych opcji jest w całości zbudowana z powierzchni ścieralnej, tzw. użytkowej. Taka struktura sprawia, że podłogi homogeniczne są nieco mniej wytrzymałe od swojej alternatywy.
Proponowane rozwiązania różnią się także pod względem estetyki, na którą wpływa technika produkcji. Wykładziny heterogeniczne zawierają w sobie wspomnianą warstwę dekoracyjną z zaprojektowanym wcześniej oraz nadrukowanym wzorem, z kolei homogeniczne prezentują zazwyczaj dosyć przypadkowy, jednak unikalny motyw. Dzieje się tak dlatego, że wyrób jest mieszanką PCV i wypełniaczy mineralnych, która zostaje poddana sprasowaniu. Jak twierdzą fachowcy z firmy PRESTO, właśnie tak powstaje estetyczny układ granulek.
Co wybrać: wykładzinę heterogeniczną czy homogeniczną?
Zarówno wykładziny heterogeniczne, jak i homogeniczne mają swoje zalety oraz wady. Wybór produktu powinien zależeć od efektu, jaki chce się uzyskać i rodzaju budynku, w którym odbędzie się jego montaż. Niektóre podłogi jednolite nie przewodzą prądu, dzięki czemu doskonale sprawdzą się np. w serwerowniach, czego nie można powiedzieć o wersjach wielowarstwowych. Jednorodne wykładziny są jednak też mniej trwałe, dlatego lepiej je instalować w mniej użytkowanych pomieszczeniach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Dywany, wykładziny - detal
Chodniki Antypoślizgowe, Wykładziny Na Metry JASPIS
woj. wielkopolskie63-500 Ostrzeszów, os. Piastów 3C lok. 3
-
-
Dywany, wykładziny - detal
Bagdad-3 SC. FHU
woj. małopolskie31-071 Kraków, św. Agnieszki 10 lok. 12