Do czego są wykorzystywane płyty i arkusze elastyczne?

Spis treści
- Zróżnicowane właściwości elastycznych arkuszy i płyt
- Elastyczne płyty jako podłoże
- Podkładki antywstrząsowe i ochronne
Płyty i arkusze elastyczne produkuje się z mieszanek gumowych i silikonowych. Ich wykorzystanie ma szeroki zakres: są idealne nie tylko jako materiał do wycinania płaskich uszczelek, lecz także doskonale sprawdzają się w roli wykładzin, podkładów amortyzujących. Oczywiście ich zastosowanie jest w dużej mierze warunkowane przez to, z jakich tworzyw zostały wykonane. Poznajmy najpopularniejsze zastosowania elastycznych arkuszy i płyt.
Zróżnicowane właściwości elastycznych arkuszy i płyt
Jako że płyty i arkusze gumowe i silikonowe można wykorzystać na różne sposoby, to ich parametry techniczne także muszą być dopasowane przez producenta do potrzeb odbiorcy. Co to konkretnie oznacza? Jakimi właściwościami mogą wyróżniać się takie produkty? Postanowiliśmy zapytać o to u źródła. Jak mówi nasz rozmówca, producent wyrobów gumowych z renomowanej firmy LARKIS:
To klient, w zależności od tego, do czego potrzebne mu są arkusze i płyty, decyduje niejako o ich właściwościach, czyli zarazem o tym, jakie parametry nadamy wyrobom podczas ich produkcji. Niezależnie od tego, czy najbardziej zależy mu na odporności na uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie UV, a może na wytrzymałości na działanie chemikaliów, jesteśmy w stanie stworzyć płyty elastyczne odpowiadające jego potrzebom. Zdecydowanie najczęściej pytamy po prostu o ich przeznaczenie i z własnego doświadczenia potrafimy zaproponować odpowiednie wyroby, o optymalnych właściwościach.
Elastyczne płyty jako podłoże
Linoleum: na pewno kojarzą je nieco starsi czytelnicy. To nic innego, jak gumowa podłoga, którą – wcale nie tak dawno! – można było zobaczyć w większości polskich budynków mieszkalnych. Dziś „podłogę z gumy” kojarzymy raczej, jeśli już z czymś, to z pomieszczeniami roboczymi. I w zasadzie słusznie, bo nowoczesne gumowe płyty elastyczne znakomicie sprawdzają się w formie wykładziny w halach produkcyjnych, warsztatach samochodowych, motocyklowych czy nawet pracowniach rzeźbiarskich i salach prób dla muzyków. Takie wyroby nie tylko uszczelniają, lecz także amortyzują wstrząsy, tłumią wibracje i hałasy.
Podłogi gumowe są łatwe w konserwacji i niedrogie. Dla wielu pewnym zaskoczeniem może być jednak fakt, że z płyt i arkuszy elastycznych można stworzyć także podłogi specjalistyczne. Jak? Brzmi prosto: wystarczy użyć odpowiedniej mieszanki, co nie jest szczególnie trudnym zadaniem dla doświadczonych producentów wyrobów gumowych. Specjaliści potrafią wykorzystać takie tworzywa, dzięki którym stworzone podłoże będzie nie tylko odporne na szkodliwe działanie substancji chemicznych, smarów i olejów, lecz także niezrównanie wytrzymałe, dzięki czemu – wyróżniające się możliwością wieloletniego użytkowania. Podłogi specjalistyczne dobrze sprawdzą się także jako posadzki w pomieszczeniach magazynowych i gospodarczych (w oborach, stajniach, chlewniach) ze względu na swoje właściwości antypoślizgowe.
Podkładki antywstrząsowe i ochronne
Przyjrzyjmy się jeszcze innym, może nieco bardziej przyziemnym sposobom wykorzystania elastycznych płyt i arkuszy – a tych nie brakuje. Takie wyroby, z uwagi na ich wspomniane już właściwości antypoślizgowe, są wykorzystywane przez producentów dywanów, dywaników łazienkowych, wykładzin dywanowych, wycieraczek i dywaników samochodowych. Silikonowa lub gumowa podkładka po prostu zapobiega przesuwaniu się produktów – czy to po podłodze, czy po wnętrzu auta.
Co więcej, elastyczne arkusze i płyty zdają egzamin jako maty antywibracyjne. Podkłada się je pod urządzenia powodujące drgania – mają służyć ich amortyzacji oraz zmniejszeniu hałasu, które generują sprzęty podczas pracy. Takie maty można spotkać także w pojazdach dostawczych: są wykorzystywane w celu zabezpieczenia towaru podczas transportu.
Na koniec jeszcze jedno, praktyczne i dość znane zastosowanie: arkusze silikonowe lub gumowe rewelacyjnie sprawdzą się w szufladach – czy to kuchennych, czy np. warsztatowych. Umieszczając je we wnętrzach szuflad, w których przechowujemy ostre narzędzia, takie jak choćby sztućce, uchronimy mebel przed zarysowaniami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Dywany, wykładziny, tapicerka
FUH Stan- Bud Stanisław Marszałek Montaż, czyszczenie i konserwacja wykładzin
woj. dolnośląskie55-200 Oława, Rynek 15 lok. 3
-
Dywany, wykładziny, tapicerka - czyszczenie
Łazarski Waldemar. Czyszczenie dywanów
woj. kujawsko-pomorskie86-181 Serock, Adama Mickiewicza 8
-
Dywany, wykładziny, tapicerka - czyszczenie
Małecki Mariusz. Pralnia dywanów
woj. wielkopolskie63-400 Ostrów Wielkopolski, Strumykowa 19
-