Jak często powinno się konserwować wykładziny?
Regularna konserwacja wykładzin PCV pozwala uniknąć powstawania przetarć, zarysowań czy innych uszkodzeń spowodowanych intensywną eksploatacją. Nadmierne ścieranie zwykle ma miejsce w budynkach użyteczności publicznej, gdzie w ciągu dnia pojawia się wiele osób, stąd szczególny nacisk na zadbanie o ich powierzchnię. Jak często powinno się jednak wykonywać podobne czynności?
Konserwację wykładzin PCV można podzielić na cztery etapy. Pierwszym z nich jest złuszczanie – wierzchnia warstwa zostaje tutaj oczyszczona z bardziej uciążliwych zabrudzeń. Następnie ma miejsce dokładne wyczyszczenie powierzchni za pomocą specjalnych substancji myjących, a później osuszenie. Przed końcowym krokiem pielęgnacji materiał nie powinien być wilgotny, ponieważ nakłada się wtedy preparaty zabezpieczające. Podłogę można pokryć np. środkami akrylowymi lub polimerowymi, a w niektórych przypadkach wypolerować na wysoki połysk.
Przeczytaj również: Jak wybrać odpowiednią wykładzinę do domu?
Częstotliwość konserwacji wykładzin PCV
To, jak często należy przeprowadzać podobną procedurę zależy od wielu czynników. Dużą rolę odgrywa tutaj intensywność eksploatacji i bieżący stan powierzchni. Należy również wziąć pod uwagę lokalizację czyszczonej wykładziny w budynku – czy podłoga znajduje się przy wejściu do obiektu, a może na którymś z pięter, gdzie jest nieco mniej narażona na ścieranie. Trzeba także uwzględnić rodzaj zabrudzeń w danym okresie oraz miejscu (mokre, np. błoto i suche, tj. piasek). Konserwacja wykładzin PCV jest częściej wykonywana w wymagających warunkach.
Przeczytaj również: Jak dobrać listwy przypodłogowe do podłogi?
Częstotliwość pielęgnacji dostosowuje się nie tylko do natężenia ruchu czy charakteru i stopnia zanieczyszczeń, ale też standardów, jakie panują w danej placówce. Zapotrzebowanie na takie działania z pewnością wzrasta w budynkach, w których higiena odgrywa bardzo ważną rolę, np. przychodniach zdrowia. Poza kwestiami sanitarnymi dużą wagę przypisuje się wyglądowi wykładziny PCV w takich obiektach, jak biura lub banki. Profesjonaliści z firmy Presto wskazują również, że zazwyczaj znacznie częściej konserwuje się jasne i jednobarwne powierzchnie.
Przeczytaj również: Panele podłogowe czy podłoga drewniana? – Co lepiej wybrać
Zalety regularnej konserwacji wykładzin PCV
Wymaganą częstotliwość pielęgnacji należy ustalić w oparciu o wymienione wytyczne, jednak ustalony już harmonogram powinien być ściśle przestrzegany. Aby podłoga prezentowała się należycie, warto zadbać o regularne powtarzanie tej procedury. Systematyczna konserwacja wykładzin PCV nie tylko zapobiega jej uszkodzeniom, ale także dba o nienaganny wygląd oraz higienę panującą w dowolnym budynku – zarówno użyteczności publicznej, jak i w prywatnym domu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana