Jak czyścić i konserwować intensywnie użytkowane posadzki?
Podłogi w miejscach publicznych, takich jak szkoły, szpitale, centra handlowe czy dworce są narażone na niszczenie w dużo większym stopniu, niż posadzki w prywatnych domach. Powód jest prosty – każdego dnia przez te miejsca przewijają się setki, a niekiedy nawet tysiące osób, które na swoim obuwiu nanoszą całą masę zanieczyszczeń. Dlatego też nawierzchnie te wymagają bardzo troskliwej i uważnej pielęgnacji. Co jest najważniejsze w tej materii?
Częstotliwość sprzątania
Ze względu na intensywność, z jaką używane są posadzki w miejscach publicznych, kluczowe dla utrzymania ich w dobrym stanie jest częste sprzątanie. Jak częste? To zależy do wielkości obiektu, jego rodzaju oraz ilości osób, która w nim przebywa każdego dnia. Przykładowo – ilość osób przebywających w szkołach jest w każdym dniu względnie stała, ponadto uczniowie są zobowiązani do zmiany obuwia na czyste. Dlatego też sprzątanie podłogi w takim obiekcie może odbywać się rzadziej, niż w galerii handlowej w centrum dużego miasta, przez którą każdego dnia przewijają się wręcz tysiące osób i każda z nich nanosi do środka różnego rodzaju zanieczyszczenia. W takim miejscach podłogi są znacznie intensywnie używane, dlatego też są one sprzątanie praktycznie bez końca.
Przeczytaj również: Jakie są rodzaje posadzek przemysłowych i czym się charakteryzują?
Odpowiednie preparaty chemiczne
Usuwanie zanieczyszczeń oraz konserwacja podłóg, szczególnie tych narażonych na bardzo intensywne użytkowanie, wymaga zastosowanie odpowiednich środków czyszczących. Chemia przemysłowa o takim przeznaczeniu charakteryzuje się między innymi tym, że posiada w składzie bardzo silne substancje czynne, które pozwalają bardzo skutecznie i w krótkim czasie usuwać nawet trudne zanieczyszczenia. Co więcej są one sprzedawane w postaci koncentratu do rozcieńczania w dużej ilości wody – są więc dobrym rozwiązaniem pod względem ekonomicznym, jeden litr płynu może wystarczyć na umycie powierzchni setek metrów kwadratowych. Należy pamiętać, by myć podłogi wyłącznie preparatami przeznaczonymi do konkretnego rodzaju powierzchni – np. polimerów czy drewna. Zastosowanie produktu niezgodnie z jego przeznaczeniem może bowiem prowadzić do uszkodzenia nawierzchni. Profesjonalna chemia do podłóg zazwyczaj nadaje się do użycia ręcznego lub maszynowego, niemniej należy sprawdzić to w opisie produktu przez zastosowaniem go. Szeroki wybór produktów do mycia intensywnie używanych podłóg znajdziemy w ofercie firmy Linea Trade.
Przeczytaj również: Czym wyróżniają się posadzki przemysłowe?
Maszynowo czy ręcznie?
Kolejną kwestią jest dobór narzędzi do mycia. Ręczne mopy są z pewnością tańsze, niż maszyny do mycia, ponadto nie sprawiają żadnych problemów jeśli chodzi o dostęp do trudnych miejsc. Niemniej korzystanie z nich na dłuższą metę jest bardzo czasochłonne i męczące. Dlatego w dużych obiektach, takich jak dworce, lotniska, centra handlowe niezbędne jest stosowanie obu rozwiązań, w zależności od miejsca mycia.
Przeczytaj również: Jak wybrać dobrą posadzkę do hali przemysłowej?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana