Jak uzyskać efekt 3D na podłodze?
Podłogi trójwymiarowe sprawiają, że nawet najprostsza aranżacja nabiera życia i wyjątkowego charakteru. Zamiast chodzić po klasycznym parkiecie czy zwykłych, laminowanych panelach, można stąpać na powierzchni różnorodnych grafik. Aby uzyskać efekt 3D, zazwyczaj robi się posadzki żywiczne. Oto garść informacji, dzięki którym dowiesz się, jak się je wykonuje.
„Instrukcję obsługi” podłóg 3D należy rozpocząć od wyjaśnienia, co to jest żywica epoksydowa. Wspomniana substancja jest syntetycznym, niezwykle trwałym materiałem, stosowanym m. in. do wykończenia takich posadzek. Uzyskana powłoka jest pozbawiona jakichkolwiek niedoskonałości i odporna na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie czy zarysowania. Powierzchnia wykonana z tego tworzywa nie poddaje się również wilgoci oraz wysokim temperaturom, co wskazuje na możliwość jej zastosowania w łazienkach. Wybór posadzki żywicznej i trójwymiarowej grafiki skutkuje zatem nie tylko estetyczną, ale i wytrzymałą podłogą.
Przeczytaj również: Żywica w garażu. Czy to dobry pomysł?
Jak wykonać dekoracyjne posadzki żywiczne z efektem 3D?
Pierwszym krokiem w stronę uzyskania wymarzonego, trójwymiarowego efektu jest wybór odpowiedniej grafiki. Można zaproponować dowolny krajobraz – od widokówki znad morza w sypialni rodziców po bajkową krainę w pokoju dzieci. Konieczne jest jednak to, aby materiał, na którym znajduje się ilustracja charakteryzował się należytą przyczepnością. Z pewnością nie sprawdzi się tutaj typowa folia drukarska. Dekoracyjne posadzki żywiczne mogą reagować i odklejać się od zwykłych tworzyw, dlatego warto wybierać dedykowane produkty.
Przed rozpoczęciem prac „docelowych” trzeba przygotować podłoże – powierzchnia musi zostać pozbawiona ubytków oraz nierówności. Podkład powinien wyróżniać się wysoką wytrzymałością mechaniczną, aby zapewnić stabilność i trwałość całej konstrukcji. W dalszej kolejności należy wymieszać żywicę z utwardzaczem (rolę właściwych proporcji obu substancji podkreśla wiele fachowców, np. firma FotoFloor). Po ułożeniu grafiki na posadzce zalewa się ją sporządzonym preparatem. Powłoka tworzy efekt 3D po zastygnięciu, wyszlifowaniu i pokryciu lakierem.
Ile kosztuje położenie posadzki żywicznej z trójwymiarową grafiką?
Koszty wykonania podłogi z efektem 3D zależą od kilku czynników. Ważną rolę odgrywają tu zastosowane materiały – posadzkę można wykonać nie tylko z żywicy epoksydowej, ale także poliuretanowej. Istotna jest również wielkość powierzchni, którą należy pokryć i wymagana grubość wylewki. Dla niektórych fachowców znaczenie ma też lokalizacja (im trudniej dostępna, tym większy nakład pieniężny).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana