Jak zbudowana jest podłoga w serwerowni?
W serwerowni każdy element ma ogromne znaczenie, nawet podłoga. W większości przypadków, zarówno w pomieszczeniach mobilnych, jak i stacjonarnych, jest to podłoże modułowe podniesione pozwalające na maksymalne zachowanie porządku. Dlaczego rozwiązanie tego typu jest tak chętnie stosowane? Czy warto inwestować w ten rodzaj podłogi?
Czym jest podłoga modułowa?
Podłogi modułowe zbudowane są ze specjalnych płyt umieszczonych na stalowej konstrukcji wspierającej. W ten sposób tworzy się wolna przestrzeń między modułami a właściwym podłożem w pomieszczeniu. Tak powstałe miejsce wykorzystywane jest do zmagazynowania i uporządkowania całego okablowania, jakie potrzebne jest to prawidłowego funkcjonowania danej przestrzeni. Dzięki temu można zainstalować pod płytami instalacje alarmowe, telewizyjne, informatyczne, telekomunikacyjne, klimatyzacyjne. Podłogi tego typu stosowane są w biurach, laboratoriach, magazynach, halach produkcyjnych.
Podłoga modułowa wykorzystywana jest przede wszystkim w serwerowniach. Do jej budowy używa się rozmaitych materiałów o różnorodnym poziomie wytrzymałości. Istotne jest, że zawsze można ją z łatwością rozmontować, by rozszerzyć wszystkie instalacje. Dzięki temu przebudowa nie wiąże się z dużą ilością pracy i nie wpływa w żaden sposób na funkcjonowanie całego pomieszczenia.
Zalety podłóg modułowych
Podniesiona podłoga z płyt modułowych to jedno z lepszych rozwiązań, jakie stosowane jest w pomieszczeniach przemysłowych. O jego zaletach mówią eksperci z firmy PERANEK, która specjalizuje się w projektowaniu i budowaniu serwerowni od podstaw:
Ilość kabli w serwerowni może przyprawiać o zawrót głowy. Jeśli zostawi się je na powierzchni podłogi, to trudno będzie zachować porządek w całym pomieszczeniu. Warto pamiętać, że przewody też mają swoją wytrzymałość. Mogą się przecierać, a przy podwyższonej eksploatacji szybko dochodzi do ich przerwania. Takich sytuacji lepiej unikać. Właśnie dlatego stosowana jest podniesiona podłoga modułowa. Można ją z łatwością zamontować i rozmontować, na przykład w przypadku awarii. Jest to najlepsze rozwiązanie pozwalające zaprowadzić w serwerowniach ład.
Pokrycia podłóg mogą być wykonywane na przykład z płyt gipsowo-włóknowych. Dostępne są także warianty kasetonowe oraz podłogi wylewane na aluminiowych ramach. Wszystkie opcje wyróżniają się estetycznym wykończeniem. Przed montażem podłogi tego typu należy dokończyć wszystkie instalacje wymagane w przypadku konkretnego pomieszczenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana