Na co zwracać uwagę przy wyborze drewnianych paneli podłogowych?

Drewniane panele podłogowe pozwalają stworzyć przytulne i komfortowe wnętrze. Jak każde inne podłogi, tak samo panele drewniane, posiadają pewne parametry, które określają ich wytrzymałość. Od jakości paneli w znacznej mierze zależy efekt końcowy, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych cech. Jakich konkretnie?
Parametry drewnianych paneli podłogowych
Na wygląd końcowy drewnianej podłogi wpływa klasa drewna i jego jakość. W deskach najwyższej klasy występuje mniej sęków, a kolor jest bardziej jednolity. Panele z drewna niższej klasy są bardziej zróżnicowane i wykazują więcej cech naturalnych, co ma swoje zalety. Takie podłogi wyglądają nadzwyczaj efektownie. Klasa drewna nie wpływa na finalną jakość paneli, ale warto wziąć pod uwagę ten parametr, szukając na przykład podłogi w rustykalnym stylu.
Dobrej jakości drewniane panele podłogowe zbudowane są z trzech warstw, dzięki którym podłoga wykazuje zdecydowanie wyższą stabilność rozmiarową w porównaniu do paneli z litego drewna. Nie pęcznieje i nie kurczy się pod wpływem wilgoci i niskich temperatur. Trzy warstwy drewna klejonego krzyżowo pozwalają znacznie ograniczyć jego naturalną pracę. Za stabilizację i usztywnienie podłogi odpowiada warstwa spodnia. Z kolei poprzecznie ułożone listwy w warstwie środkowej wzmacniają elastyczność. Warstwę wierzchnią stanowi drewno szlachetne, najczęściej lakierowane lub olejowane.
Wybierając drewniane panele podłogowe, należy wziąć pod uwagę odporność na ścieranie. Najważniejsza w tym kontekście jest twardość wierzchniej warstwy. Do miękkich gatunków drewna zalicza się jodła, olcha, świerk i brzoza. Twardsze podłogi powstają przykładowo z dębu, jesionu, akcji i buka. Wytrzymałe panele dębowe można kupić w sklepie internetowym Gremont, który oferuje także listwy przypodłogowe oraz inne niezbędne do montażu akcesoria.
Zalety paneli drewnianych
Drewniane panele podłogowe są łatwe w montażu. Pomimo że zachowują wygląd naturalnego drewna, to ich ułożenie zajmuje zdecydowanie mniej czasu. Układa się je na klik, a podłoga jest gotowa praktycznie od razu do użytkowania. Nie wymagają olejowania ani lakierowania, ponieważ powierzchnia paneli wykańczana jest fabrycznie.
Aby podłoga drewniana zachowała swój wygląd na lata, należy o nią odpowiednio dbać. Najmniej zabiegów konserwacyjnych wymagają panele pokryte lakierem. Wystarczy je sporadycznie pokrywać warstwą impregnatu bez dodatku silikonu. W przypadku paneli olejowanych konieczna jest regularna pielęgnacja, a częstotliwość zabiegów zależna jest od intensywności użytkowania podłóg.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
-
Posadzki przemysłowe
MD Projekt Posadzki przemysłowe
woj. warmińsko-mazurskie82-300 Elbląg, Królewiecka 217
-
Posadzki, parkiety, wykładziny
Parkietus Sp.j. Phu Jarosław Masternak i S-Ka
woj. łódzkie90-322 Łódź, Kilińskiego 160