Najczęściej stosowane metody naprawy posadzek
Ze względu na duże obciążenia w sektorze przemysłowym, każda podłoga z czasem ulega zużyciu. Uszkodzone posadzki mogą szybko stać się zagrożeniem dla ludzi i urządzeń oraz pracujących maszyn. Nieprawidłowości i pęknięcia łatwo powodują skręcenia i upadki, a także problemy podczas użytkowania na przykład wózków widłowych. Jak naprawić posadzkę w zakładzie przemysłowym?
Dlaczego warto naprawiać uszkodzone posadzki przemysłowe?
Uszkodzonych lub zniszczonych wraz z upływem czasu posadzek nie należy pozostawiać w takim stanie. Chodzi przede wszystkim o zwiększenie bezpieczeństwa pracy. Pojazdy poruszające się po nierównych powierzchniach mogą się zepsuć, a przewożony ładunek łatwo ulec uszkodzeniu. Ubytki w posadzce są równie groźne dla pracowników. Zwykłe potknięcie prowadzące do zwichnięcia stawu lub upadku oznacza nieobecność w pracy i związane z tym przestoje oraz opóźnienia w realizacji zamówień.
Przeczytaj również: Jakie są rodzaje posadzek przemysłowych i czym się charakteryzują?
Naprawa posadzek ma korzystne efekty ekonomiczne. Im wcześniej naprawi się uszkodzenia, tym koszt renowacji będzie niższy, znika także możliwość wystąpienia dalszych wydatków wraz z postępem pęknięć. Pojazdy poruszające się po fabryce nie wymagają tak częstej konserwacji, co również ratuje firmę przed ponoszeniem zbędnych wydatków. W dużych miastach, takich jak Gdańsk naprawy posadzek potrzebują także prywatni użytkownicy, na przykład garaży. Dla nich ważna jest strona praktyczna. Uszkodzona podłoga jest znacznie trudniejsza do czyszczenia. Dodatkowo nienaruszona powierzchnia jest odporniejsza na zabrudzenia.
Przeczytaj również: Czym wyróżniają się posadzki przemysłowe?
Od czego zależy metoda naprawy posadzki?
Naprawa betonowych posadzek wymaga zastosowania wysokiej jakości produktów i fachowego podejścia. Niezależnie od metody pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie podłogi. Należy ją dokładnie oczyścić z brudu i kurzu, a także olejów, smarów i wszelkich zanieczyszczeń chemicznych. Służą do tego środki odtłuszczające.
Przeczytaj również: Jak wybrać dobrą posadzkę do hali przemysłowej?
Dalsze działania zależą od tego, z czego posadzka jest wykonana oraz jakiego rodzaju uszkodzenia się na niej znajdują. W przypadku pęknięć i zarysowań stosowana jest masa dylatacyjna. Są na tyle elastyczne, że zapobiegają kumulacji naprężeń, a co za tym idzie nadają posadzce pożądaną wytrzymałość. Większe uszkodzenia wymagają szycia, które polega na umieszczeniu w masie naprawczej żebrowanych prętów. Klienci korzystający z usług firmy budowlano-usługowej Planbet do dużych ubytków polecają metodę iniekcji. W jej trakcie uszczelniacz wtłaczany jest w ubytki za pomocą strzykawki. Środek ten to zazwyczaj masa mineralna lub twarda żywica.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana