Ocieplanie podłogi krok po kroku. Zasady postępowania
Prawidłowo wykonane ocieplenie podłogi to bardzo ważny etap kompleksowej izolacji budynku. Jakość przeprowadzonych prac ma duży wpływ na bilans energetyczny całego obiektu. Niewłaściwie ocieplona podłoga może być przyczyną wielu problemów związanych z nadmiernymi startami ciepła. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak wykonać izolację cieplną podłogi krok po kroku. Zapraszamy do lektury.
Ocieplenie podłogi na parterze
Dużym problemem, szczególnie wśród właścicieli budynków wznoszonych przed kilkudziesięcioma laty, jest zjawisko zimnej podłogi na parterze obiektu. Chłód spowodowany nieogrzewaną piwnicą generuje zdecydowanie wyższe rachunki za ogrzewanie, co stanowi spory kłopot dla osób mieszkających na najniższej kondygnacji.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Inbud z Gdyni, hurtowni izolacji technicznych i budowlanych: W takim przypadku niezbędne jest wykonanie izolacji od strony stropu pomieszczenia znajdującego się poniżej parteru. Po stworzeniu odpowiedniej pustej przestrzeni, w izolowane szczeliny wdmuchiwany jest granulat, pełniący funkcję ocieplenia. Kiedy jednak wykonanie ocieplenia od strony stropu w piwnicy nie jest możliwe, należy wykonać izolację posadzki od strony parteru.
Ocieplenie podłogi piwnicy
W wielu obiektach budownictwa jednorodzinnego piwnica pełni funkcję użytkową. Czasem jest zaadaptowana na garaż lub przydomowy warsztat, a czasem na dodatkowe pomieszczenie gospodarcze. Jeżeli piwnica jest wykorzystywana przez mieszkańców, izolacja podłogi musi być wykonana również tam. W takim przypadku wewnątrz piwnicy wykonuje się ocieplenie podłogi na gruncie. Jeśli jednak pomieszczenie to służy wyłącznie do przechowywania różnego typu przedmiotów codziennego użytku, wystarczy samo ocieplenie stropu lub podłogi na partnerze.
Ocieplenie górnej kondygnacji budynku
Ocieplenie podłogi warto wykonać również na najwyższej kondygnacji budynku, czyli na strychu. Jest to bowiem miejsce, przez które z wnętrza budynku ulatnia się bardzo dużo ciepła. Izolacja termiczna podłogi na strychu jest wskazana szczególnie w przypadku, gdy przestrzeń ta pełni funkcję użytkową i jest wykorzystywana przez mieszkańców. Podłoga od strony strychu najczęściej ocieplana jest przy użyciu wełny mineralnej, styropianu lub pianki poliuretanowej.
Ocieplenie podłogi na gruncie
W przypadku budynków niepodpiwniczonych izolację podłogi należy wykonać bezpośrednio na gruncie. Odpowiednio wykonana izolacja eliminuje ryzyko ulatniania się ciepła poprzez posadzkę, a także zabezpiecza wyższe kondygnacje przed przenikaniem wilgoci z gruntu. Izolacja podłogi na gruncie składa się z kilku warstw: naturalny grunt, podsypka z kruszywa, betonowa płyta, izolacja przeciwwilgociowa, izolacja termiczna, podkład podłogowy, wykładzina podłogowa. Każda z nich musi być wykonana bardzo starannie i z użyciem wysokiej jakości materiałów. Aby efekt pracy był zadowalający, a podłoga została właściwie ocieplona, trzeba postępować według określonych kroków.
Pierwszym etapem jest wysypanie podsypki, czyli warstwy złożonej z mieszaniny piasku i żwiru. Podsypka układana jest warstwowo. Jej grubość nie jest określona, jednak przyjmuje się, że nie powinna mieć mniej niż 10 cm i nie więcej niż 30 cm. Podsypka jest podstawą dla dalszych warstw ocieplenia, dlatego bardzo ważne jest, aby była dobrze ubita. W kolejnym kroku na podsypkę wylewana jest warstwa tzw. chudego betonu (klasy 8/10 C), nazywanego też betonem podkładowym. Warstwa betonowa o grubości 10-15 cm wyrównuje i stabilizuje podłoże pod dalsze prace.
W następnym etapie wykonywana jest izolacja przeciwwilgociowa. Stosuje się do tego folię polietylenową lub papę termozgrzewalną/samoprzylepną. Warstwa izolacji układana jest na poziomie ścianek fundamentowych. Po położeniu izolacji przeciwwilgociowej wykonywana jest izolacja termiczna. Najczęściej wykorzystuje się do tego styropian. Jest to materiał, który świetnie izoluje podłoże i wycisza posadzkę. Styropian zapobiega powstawaniu mostków termicznych, chroniąc przed stratami ciepła z wewnątrz budynku. Izolację termiczną styropianem układa się warstwami. Warto robić to „na mijankę”, co pomoże w zakryciu spoin. Optymalna grubość całej izolacji to 10-20 cm. Na warstwę izolacji termicznej nakładana jest kolejna warstwa przeciwwilgociowa z folii. Ocieplenie podłogi na gruncie kończy warstwa wylewki betonowej, na której układana jest wykładzina podłogowa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana